דלג לתוכן העמוד
אברהם גלברט

לידה

02/05/1903
ה' באייר תרס"ג
מוגלניצה, בפולין

פטירה

25/04/1942
ח' באייר תש"ב

עיסוק

חייל בצבא הבריטי

תאריך הנצחה

לא ידוע
 

בן חנה ושלמה. נולד בה' באייר תרס"ג (2.5.1903) בעיירה מוגלניצה שבפולין. היה פעיל בתנועה הציונית "פועלי ציון שמאל" ובשנת 1921 שירת בצבא הפולני.

בשנת 1931 עלה לארץ-ישראל בעלייה בלתי לגאלית ובשנת 1934 העלה את אשתו ואת שני ילדיו מפולין והתיישב אתם בהרצליה, שם עבד כסנדלר והיה חבר פעיל ב"הגנה" ומתנדב בגדוד מכבי האש.

בסוף 1939 התגייס כמתנדב לצבא הבריטי, לחיל החפרים פלוגה 606. לאחר אימונים ראשונים בצריפין (סרפנד) נשלח למצרים ומשם לטוברוק שבמדבר המערבי. בהגיעו לראשונה לחופשה בארץ-ישראל הצליח להעביר אקדחים ותחמושת - ומסרם לפיקוד ה"הגנה" בהרצליה.

בהמשך שירותו הועברה יחידתו לחצי האי קאלאמאטה שביוון, שם נלקח בשבי, לאחר קרב קשה, על ידי הגרמנים ועמו אלפי חיילים נוספים, בכללם כ-1500 חיילים יהודים. הם הוכנסו לרכבת ובדרך מאתונה לסאלוניקי, כאשר האטה מנסיעתה בהרים ניצל אברהם את החשיכה וקפץ החוצה. לאחר כמה ימי נדודים בהרים הגיע לאחד הכפרים ובו התקבל בסבר פנים יפות על ידי התושבים וגם ניתן לו מחסה בחדר בעליית הגג.

אברהם שהה בקרבם כשנתיים, כשהוא עובד כסנדלר והתחבב על כל אנשי הכפר. באחד הימים, לאחר שנודע כי סיור של חיילים איטלקיים וגרמניים מתקרב אל הכפר למטרות חיפוש, נמלט אברהם ליערות ולקח עמו רובה ציד ישן. בהיותו ביער נפלט כדור מרובהו ופצעו ברגל.

כעבור ימים אחדים אמנם חזר לכפר אבל בינתיים איבד דם רב וברגלו גם התפתח נמק. ב ז' באייר תש"ב (25.4.1942) הוציא את נשמתו ונקבר בבית הקברות הנוצרי שבכפר.

על המצבה לא נכתב שמו מפחד הגרמנים. בשנת 1945 הועברה גופתו לבית הקברות הצבאי המרכזי שליד אתונה ושם נקבר כחייל אלמוני. בשנת 1961, כשהובהר מעל לכל ספק כי אכן זה קברו של אברהם, נערך שם טקס גילוי מצבה.

נקבעה מצבה חדשה ובה חרוטים מגן-דוד וכתובת בעברית. בכתובת צוין בין היתר: "מנבכי העבר חזרת ולחיק האמונה השבנוך".

בתחקיר שנעשה בשנת 2017 נמצא שתאריך נפילתו 25.4.1942 ז' באייר התש"ב.

(מקור - אתר יזכור)