דלג לתוכן העמוד
גל רודובסקי

לידה

11/01/1977

פטירה

05/09/1997

עיסוק

לוחם שייטת

תאריך הנצחה

1998
 

קורות חייו

גל רודובסקי נולד ביום 11 בינואר 77', כ"א בטבת התשל"ז בעיר רמת גן.
בן בכור להוריו סמדר ומשה רודובסקי. האב משה, שרת בצבא הקבע בחיל-הים. כשבנו הבכור הגיח לאויר העולם הגיעה צוללת חדשה לחופי הארץ - משה החליט לקרוא לבנו על שם הצוללת-"גל". וזוהי רק תחילתה של הזיקה האדירה בין גל לבין התווך הימי.

גל החל לשחות כשהיה בן 7 בבריכת רמב"ם בגבעתיים. לאחר מכן עבר לקריית אונו לשחיה תחרותית ושם שחה עד כיתה יא'. כישוריו בשחיה לא מנעו ממנו להצטיין גם בענפי ספורט אחרים: כדורגל, כדורסל, וריצה וכן באו לידי ביטוי בהשגיו הלימודיים.

גל היה תלמיד מצטיין מכיתות ז' -ט' בחטיבת הבניים "שמואל הנגיד" בהרצליה. בכיתה י' החל ללמוד ב"תיכון חדש" בהרצליה במגמה הכימית וכן לימודי מחשבים. את לימודי התיכון סיים בהצטיינות יתרה: בתחום הלימודים והספורט. גל למד בבתי ספר תיכוניים ממלכתיים, אולם את ראשית שנותיו (א' -ד') עבר בבית ספר "תל"י" של היהדות המסורתית. מושגי המסורת אותם רכש בבית הספר זה וכן ערכי היהדות שעל ברכיהם התחנך בבית קיבלו את ביטויים בעיקר במובנים של כיבוד הורים וכיבוד הזולת, דרך ארץ וכן בקיום מצוות של הנחת תפילין ותפילות בבית הכנסת בימי שבת.

בכיתה יב' החל גל להשתתף באימוני גדנ"ע וכושר קרבי במסגרת חוגי הכנה לצה"ל. שם גמלה בליבו ההחלטה להתנדב ליחידת הקומנדו הימי.
בחופשת הפסח של שנת 1995 ניגש גל לגיבוש אותו עבר בהצלחה ובאוגוסט של אותה שנה החל את מסלול ההתנדבות לשייטת.

מכאן היו צפויים לו שנה ו-8 חודשים של אימונים מפרכים בים וביבשה, לחץ גדול ודרישות נורמטיביות גבוהות. אך שוב עמדו לו הדבקות במטרה, ההתמדה, שאיפתו הגבוהה להצליח ונורמות ההתנהגות עליהם גדל והתחנך.

כחמישה חודשים מיום מאושר זה בחייו של גל ב-5 בספטמבר 97', ג' באלול התשנ"ז, באישון ליל, הלוחם - שהיה כה גאה לצאת למשימה אליה נקרא, נפל עם עוד 11 מחבריו בעומק הלבנון. ביום הארור הזה באה לסופה הזיקה האדירה שבין גל והמים.

גל הותיר אחריו משפחה המומה וכואבת: ההורים- משה וסמדר. ו-3 אחיות.

 

אנדרטה ללוחם השייטת גל רודובסקי ב"גן גל"

האנדרטה ממוקמת ברחוב לוין בהרצליה, מול בית ספר ויצמן - בית הספר בו למד.

במרכז רחבה עגולה מרוצפת חלוקי נחל, ניצב עמוד בטון שחור בזווית 20 מעלות מהאנך, לציין את עשרים שנות חייו של הנופל. בראש העמוד פסל אבן בצורת שני סנפירים לבנים גדולים, לזכר אהבת הים והשחייה של גל. לפני עמוד הבטון שלט ברונזה על עמוד נמוך, על השלט פרטי הנופל וההנצחה.

ההנצחה נעשתה ביוזמת עמותה שהקימו החברים של גל.
בוצעה ב-1998 ע"י הפסל יוסי בראל בסיוע העירייה.
(צילום: ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקי)


הנצחה נוספת בהרצליה קיימת במגרש הכדורסל בתיכון היובל, רחוב דוד שמעוני.
מגרש הספורט של בית הספר שופץ בעזרת משפחתו וחבריו של הנופל, אשר הקימו עמותה בשם "חברים למען גל". על קיר בכניסה למגרש נתלה לוח שיש ועליו פרטי ההנצחה, שם הנופל ונסיבות נפילתו.
 

מידע נוסף

מעוניינים להוסיף מידע חדש לעמוד ההנצחה?

לחצו לשליחת טקסט, תמונות ו/או סרטונים

מיקום אתר ההנצחה

ניווט למקום באמצעות Waze