דלג לתוכן העמוד
יעקב ז'ק דקלו

לידה

1896
בולגריה

פטירה

1966
הרצליה

תאריך הנצחה

24/06/2021
 

קורות חייו

יעקב, שכונה בפי כל ז'ק, נולד בבולגריה ב-1896 ובתחילת שנות העשרים שלו ניהל את עסקי המשפחה בווינה, בירת אוסטריה. ב-1924 החליט לעלות לארץ ישראל ובאונייה שהפליגה מטרייסט פגש שבט שלם שעלה לארץ מפולין - מרים דווידוביץ', בניה, בנותיה, כלותיה ונכדיה. אחת הבנות הייתה בלה בת ה-24. 

בין ז'ק לבלה התפתח רומן עוד בזמן ההפלגה, שהתפתח לאהבה גדולה בתל אביב, אשר אליה הגיעה המשפחה. עד מהרה השניים נישאו.

מרים דווידוביץ' הקימה ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בית מלון בשם 'בריסטול' ובו נערכו הפגישות הראשונות של מייסדי הרצליה. מרים, בניה, כלותיה וגם החתן ז'ק הצטרפו אל המייסדים ונמנו עם רשימת 100 המשפחות הראשונות שמגרשיהן הוגרלו בל''ג בעומר תרפ''ה (1925). ז'ק ובלה הקימו את אחד הצריפים הראשונים על גבעת המייסדים (אזור בית הספר וייצמן ומגדל המים הראשון). אחיה מאיר דווידוביץ' היה המזכיר הראשון של ועד המושבה.

בשנים הבאות עבד ז'ק בכל עבודה במושבה ובמחוצה לה. הוא היה אחד מראשוני נוטעי הפרדסים ולאחר מכן נמנה עם קבוצה שגידלה טבק, אלא שהתברר שהזן המקדוני ששתלו לא הסתגל לתנאי הארץ והמיזם הסתיים באכזבה ובנזק כספי גדול.

ז'ק החליט להתאושש בנסיעה לחו''ל. הוא נטל את אשתו בלה שהייתה בהריון והשניים נסעו לבקר את הוריו בבולגריה. שם נולד בנם יהודה, שלימים נודע בשם משפחתו העברי דקל והיה ממיישבי הארץ - בחבל לכיש, בנגב, בהרי ירושלים ועוד. בשנות השמונים כיהן תשע שנים כמנכ''ל מחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית.

בלה חזרה לארץ עם התינוק יהודה וז'ק טיפל שוב בעסקי המשפחה באירופה. ב-1936 שב להרצליה וחי בה עד פטירתו ב-1966.

הטקסט נלקח מתוך נאומו של נכדו מר בועז דקלו בטקס ההנצחה.

מידע נוסף

מעוניינים להוסיף מידע חדש לעמוד ההנצחה?

לחצו לשליחת טקסט, תמונות ו/או סרטונים

מיקום אתר ההנצחה

ניווט למקום באמצעות Waze