דלג לתוכן העמוד
כרמי אילן

לידה

24/04/1989
י"ט בניסן תשמ"ט
לוס אנג'לס, ארצות הברית

פטירה

22/10/2008
כ"ג בתשרי תשס"ט
נחל הבשור, ישראל

עיסוק

סגן משנה בחיל האויר

תאריך הנצחה

20/12/2017
 

כרמי בנם של איילין ותוד. נולד ביום י"ט בניסן תשמ"ט (24.4.1989) בלוס אנג'לס, ארצות הברית. אח צעיר לרומי, אורן ואלון.

כרמי גדל בלוס אנג'לס עד גיל שלוש וחצי. בשנת תשנ"ב (1992) עלתה משפחתו ארצה וקבעה את מגוריה בכפר ורדים.

לאחר שסיים את בית הספר היסודי למד כרמי בחטיבת הביניים "אמירים" שבכפר ורדים. אורנה, שהייתה מנהלת חטיבת הביניים, סיפרה: "לפעמים יש תלמידים שאתה יודע שתשמע עליהם בעתיד כי הם מיוחדים, אחרים, כריזמאטיים ומקרינים מנוכחותם על האחרים. אתה היית כזה, כרמי. ילד שמצד אחד משגע את המורים ומטריף את דעתם, ומצד שני תלמיד מצטיין עם חיוך כובש, בעל חוש הומור נדיר".

באירועים נהג להתנדב, לעזור ולארגן. כרמי אהב תשומת לב, תמיד הצחיק את הסובבים אותו, היה שמח דרך קבע, שר או מספר בדיחות, ובכל פעם שהצטלם היה עושה פרצוף מצחיק למצלמה או פשוט מחייך מאוזן לאוזן. הוא היה אדם אופטימי, שהשרה אווירה מבודחת סביבו והעלה חיוך על פני חבריו.

כרמי היה ילד יצירתי ומוכשר מאוד שנהנה לבנות דברים שונים. בבית בכפר ורדים שבנה אביו היה חדר מלא כלי עבודה, שם היה כרמי בונה ויוצר דברים בעזרת הכלים של אביו. בתקופה שרכב על גלגיליות הוא בנה רמפות כדי לעלות עליהן, ופעם אף פירק סקייטבורד ובנה ממנו מעין עגלה עליה הרכיב את החברים.

כרמי המשיך את לימודיו בתיכון "מנור-כברי" שבקיבוץ כברי במגמת קולנוע. מוריו אהבו אותו.

כאשר היה בכיתה י"א עברה משפחתו להתגורר בהרצליה, וכרמי נתן למעבר את ברכתו באומרו שזו תהיה הזדמנות להכיר חברים חדשים. הוא עבר לבית ספר "תיכון חדש" בהרצליה והצטרף למגמת ימאות. גם ב"תיכון חדש" היה למרכז העניינים וקיבץ סביבו חברים רבים. לעתים ארגן פיקניקים ומפגשים "על האש" עם כל החבר'ה. היו לו מספר מעגלי חברים הן מבית הספר והן סביב תחביבו: גלישת קָייט – גלישת גלים באמצעות מצנח וכוח הרוח. תום, חברו לגלישה, סיפר שכרמי גלש בסך הכול שלוש שנים, אבל היה אחד הגולשים הטובים שהיו בישראל ואף השתתף בתחרויות. הצלם סמי בן עמי, שמצלם גולשי קָייט ברחבי הארץ, סיפר על מי שקלט בעדשת מצלמתו בהרצליה ובכנרת: "כל פעם שהוא היה רואה אותי הוא היה שואל בביישנות אם במקרה צילמתי אותו, אם יש תמונות. הוא היה קסם של בחור ודמות מוכרת בקהילת הגולשים... הוא היה אחד הגולשים הבולטים וכולם בפורום פירגנו לו. קראו לו 'הילד עם הראסטות' והחמיאו לו על הביצועים. כרמי תמיד הודה להם".

בתקופת ההתבגרות גידל כרמי "ראסטות" שהפכו למעין סימן היכר שלו.

אהבתו של כרמי לספורט אתגרי החלה בגיל צעיר. כבר בהיותו בן שש קנה לו אביו ערכת סנפלינג, איתה היה מטפס על עצים. אביו סיפר שבשל אהבתו לספורט אתגרי הוא קרא לבנו "קמיקאזה". כאשר גדל החל להתנסות בסקי שלג, אך אהבתו הגדולה הייתה גלישת קָייט. כרמי הלך והתמקצע והיה למדריך גלישה. חבריו סיפרו שפעם הציל אדם שכמעט טבע בזמן הגלישה.

לקראת הגיוס לצבא הביע כרמי את רצונו להיות חייל קרבי מתוך ציונות. הוא השתתף ביום גיבוש סיירות והתקבל לסיירת מטכ"ל ובהמשך התקבל גם לקורס טיס היוקרתי. לפני הגיוס רצה כרמי לנסוע לברזיל כדי לגלוש, אך לא קיבל אישור לדחיית השירות. אחיו רומי סיפר: "החלום שלו היה להיות 'קָייט-סֶרְפֶר' (גולש גלישת-קָייט). הוא היה מקצוען וכבר היה לו 'ספונסר' לתחרות בברזיל, והוא התלבט אם ללכת לכיוון המקצועני או להתגייס. בסופו של דבר החליט כרמי ללכת לקורס טיס. בהתחלה זו הייתה בדיחה והוא אמר, 'יאללה, מקסימום נטוס קצת ונעשה חיים', אבל לאט לאט הוא התקדם, עד למגמת קְרָב".

כיוון שאהב את התחושה של זרימת האוויר והתנועה המהירה, בחר בסוגי הספורט שאהב, ולכן אך טבעי היה שבחר להיות טייס.

ב-15.7.2007 התגייס כרמי לצה"ל, למסלול טיס. כבר בימים הראשונים של הקורס התבלט כבחור מלא שמחת חיים. חברו דודי סיפר: "ברגעים קשים הוא היה גורם לנו להסתכל על הדברים בדרך אחרת, בדרך שלו, ופתאום הצרות נראות כל כך קטנות שאתה לא מאמין שזה הטריד אותך לפני זה... ידעת להיות האיזון המושלם בין בן אדם רציני ומקצוען לבין איש קליל ושמח שלוקח הכול בחיוך ובחיוב. הוספת לנו הרבה צבע, שמחה וחיוך לקורס. ואת המקום שלך אף אחד לא יוכל למלא". חבריו תיארו את קולו הגבוה, הצווחני, שהיה לסימן ההיכר שלו: "בתחילת הקורס בכלל לא היינו באותו גף, אבל אי אפשר היה שלא להכיר אותו – הוא היה הכי בולט," סיפר עומר וצחק. "אתה לא מכיר אנשים סביבך, אבל אותו אתה מזהה".

כרמי היה מבין החניכים הטובים בקורס ומפקד הטייסת שלו העיד עליו: "הוא היה כיף של חניך, עם ביטחון עצמי. היה כיף לטוס איתו".

ב- 22.10.2008 המריא בפעם האחרונה, שנה ושלושה חודשים מתחילת הקורס. במהלך טיסת הדרכה במסגרת פעילות בית הספר לטיסה התרסק מטוס ה"צוקית" שבו טס כשלושים דקות לאחר המראתו מבסיס חצרים. המטוס התרסק באיזור נחל הבשור, סמוך לפארק אשכול. צוותי רפואה ואנשי יחידת החילוץ 669 הגיעו לזירת האירוע ונאלצו לקבוע את מותם של כרמי ושל מדריך הטיסה שטס עימו, סרן מתן אסא.

כרמי אילן נפל בעת מילוי תפקידו בתאונת אוויר בטיסה באזור צאלים, ביום כ"ג בתשרי תשס"ט (22.10.2008). בן תשע-עשרה וחצי היה בנפלו. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בקיבוץ עינת. הותיר אחריו הורים ושלושה אחים. לאחר מותו הועלה כרמי לדרגת סגן-משנה.

לפני מותו הספיק לבלות עם הוריו ושלושת אחיו בחופשה לאחר זמן רב שלא התאפשר לכל המשפחה ליהנות כך יחד.

ללוויה הגיעו מעל אלף איש, שמבחינת רבים מהם היה כרמי חברם הטוב ביותר. ספד לו אביו: "נולדת עם חיוך ענק על פניך ועם פוטנציאל לחיים מאושרים. כולם כיבדו אותך, והראָיה לכך היא כמות האנשים הגדולה שהגיעה הנה ללוות אותך. אני בטוח שאם נשאל את כולם הם יגידו ש'כרמי היה חברנו הטוב ביותר'... בתשע-עשרה השנים שלך הספקת, ילדי האהוב, יותר ממה שהרבה אנשים מספיקים בחיים שלמים. כשהיינו מדברים בטלפון, בסוף כל שיחה אמרתי לך שאתה הגיבור שלי ושתעוף גבוה".

 

מידע נוסף

מעוניינים להוסיף מידע חדש לעמוד ההנצחה?

לחצו לשליחת טקסט, תמונות ו/או סרטונים

מיקום אתר ההנצחה

ניווט למקום באמצעות Waze