דלג לתוכן העמוד
עזיז אליהו

לידה

1919
עיראק

פטירה

1974

עיסוק

אסיר ציון ואיש חיל המודיעין

תאריך הנצחה

05/06/2017
 

אליהו עזיז ז"ל, שהיה אסיר ציון בעיראק, איש חיל המודיעין שנאבק למען קיומה וביטחונה של מדינת ישראל. עזיז ז"ל היה חבר בתנועת החלוץ בעיראק ונשלח לכלא באשמת סיוע לציונים. הוא עלה לארץ בשנת 1950 ושירת בחיל המודיעין עד ליומו האחרון.

במסגרת פעילותו במלחמת קדש, איתר עזיז מטוס מצרי שיורט, בו היו קצינים מצריים בכירים. מבצעים רבים שבהם השתתף נותרו חסויים עד היום.

עזיז שירת בחיל המודיעין עד לפטירתו בגיל 54 בשנת 1974, כשליבו לא עמד לו לאחר מאורעות מלחמת יום הכיפורים. כיום הוא מונצח גם באתר גלילות, באתר להנצחת מורשת חיילי חיל המודיעין. יחד .
עם רעייתו, שמחה-מדלן, הוא הנחיל לשמונת ילדיו ערכי תרבות וציונות, אהבת הארץ, אנשיה ונופיה.
 

אתר הנצחה

עיריית הרצליה קראה גינה ציבורית על שם עזיז אליהו ז"ל

במעמד ראש עיריית הרצליה משה פדלון, סגניות ראש העיר מאיה כץ ואיה פרישקולניק, מנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא ובני משפחה, נקראה ביום שני השבוע גינה על שמו של עזיז אליהו ז"ל. הגינה ממוקמת ברח' בר כוכבא פינת הר תבור.  

עזיז אליהו ז"ל, שהוכר בארץ כ"אסיר ציון", היה חבר בתנועת "החלוץ" בעיראק ואף נאסר וישב בכלא בבגדד, בגלל פעילותו הציונית וגם כשעלה, בשנת 1950, לא הפסיק לפעול למען המדינה וביטחונה.  כאן הוא גויס לחיל המודיעין ושירת בו עד מותו בשנת 1974.בשנים אלה הוא השתתף בפעולות תגמול ובמבצעים, בארץ ובחו"ל, שחלק מהם נשארו חסויים, למרות השנים הרבות שעברו מאז. במקביל לפעילותו הביטחונית,  דאג להשכלת בני נוער ועזר לתלמידים שהתכוננו לבחינות הבגרות. אליהו ז"ל הותיר אחריו אישה ושמונה ילדים.

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, אמר בטקס הסרת הלוט בגינה כי "פעילותו הארוכה והעקבית של  עזיז אליהו למען המדינה וביטחונה הייתה כרוכה במחיר אישי ומשפחתי לא קל, והדרך שבה חי ופעל מהווה עבורנו מקור השראה".

מנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא אמר כי "עיריית הרצליה רואה בהנצחת תושבי העיר שפעלו למען המדינה או נהרגו בהגנה על ביטחונה, ביטוי לכבוד ולהערכה העמוקים שאנו חשים כלפי פועלם ואמצעי להעביר את מורשתם לדורות הבאים".

מידע נוסף

מעוניינים להוסיף מידע חדש לעמוד ההנצחה?

לחצו לשליחת טקסט, תמונות ו/או סרטונים

מיקום אתר ההנצחה

ניווט למקום באמצעות Waze