דלג לתוכן העמוד
צביקה (צבי) הלפמן

לידה

23/04/1953
ח' באייר תשי"ג
הרצליה, ישראל

פטירה

10/10/1973
י"ד בתשרי תשל"ד
רמת הגולן

עיסוק

סמל בשריון

תאריך הנצחה

17/10/2018
 

צבי, בנם בכורם של תמר ושמחה, נולד בהרצליה ביום ח' באייר תשי"ג (23.4.1953). כבר בשנותיו הראשונות הצטיין בעירנות רבה ובכשרונות בלתי רגילים לגילו, שהתבטאו בגן, במסיבות ובהופעות ובקליטה מהירה של הא"ב. בתקופת בית הספר היסודי התפתחו אצל צביקה "הג'ינג'י המקורזל" תכונות שאפיינו אותו: סקרנות עזה לדעת, התלהבות, מסירות והתמדה אין-קץ, יכולת התרכזות מרבית, כושר אנליטי, אינטגרטיבי ואסוציאטיבי, מקוריות, לימוד מבני סמכא תוך כדי ויכוח עמם, בדיקת מוסכמות וערעור עליהן, יחד עם צניעות, פשטות, טוב-לב ועליזות, חוש הומור מפותח ונאמנות לחבריו. כשרונותיו ורב צדדיותו ניכרים היו בתחום הלימודים, בזמרה, במשחק, בציור, במלאכת יד ובספורט.

בכיתה י"ב ואף בתקופת בחינות הבגרות לא זנח את תחביביו: מתמטיקה (הוא נהג לפתור את "גליונות המתמטיקה" של מכון ויצמן), שחמט, גרפולוגיה, האזנה למוסיקה קלאסית, נגינה באקורדיון ועוד. בכיתה זו אף זכה לאחד ההישגים הגדולים שלו, בהיקף ארצי, בדרכו הקצרה - פרס שלישי בתחרות במתמטיקה ארצית לתלמידים מצטיינים ביותר, בתחרות בעל רמה גבוהה ביותר, שנערכה בטכניון בחיפה. הישגו זה זיכה אותו בפטור מבחינות מיון בפקולטה למתמטיקה בטכניון ובמלגה לשנת הלימודים הראשונה. הדבר גרר גם הזמנה בלתי שגרתית לבוא ולהשתתף מיד לאחר סיום לימודיו בכיתה י"ב - כעובד מחקר במחלקה למדעי הסביבה, באוניברסיטת תל-אביב, בראשות פרופ' צפורה אלתרמן ז"ל. בתקופת מחקר זו "העביד" צביקה את מחשב האוניברסיטה. למרות הפיתוי להמשיך מיד בלימודים גבוהים, במסגרת העתודה האקדמית, העדיף צביקה את החברה ועמד על כך, שהוא כחבר תנועת נוער, יצא עם חבריו להגשמה, לנח"ל.

צבי גויס לצה"ל במחצית נובמבר 1971 ואת השנה שלאחר הטירונות חילק בין היאחזות "גשור" שברמת הגולן לבין קיבוץ "גבולות". מהקיבוץ הועבר צביקה לחיל השריון ולאחר שהשלים את לימודיו בבית הספר לשריון, מונה כתותחן טנק. במסגרת של"ת שירת מספר חודשים בקיבוץ "גבולות" ומונה לגזבר הגרעין. מובן שצביקה העמיד את כל כישרונו לרשות הקיבוץ ולא אחת העירו החברים: "מהיום שצביקה קיבל את תפקיד הגזבר - יש פתאום כסף בקופה..." כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, הצטרפה הפלוגה של צביקה לכוחות הבלימה שפעלו במסגרת חטיבה 7, באזור שבין חושניה לקוניטרה. ביום רביעי בבוקר, ערב סוכות, י"ד בתשרי תשל"ד (10.10.1973), לאחר 90 שעות של קרב, בהן השמיד כ12- טנקים של האויב, נפגע הטנק של צביקה מטווח קצר על ידי פצצת נ"ט והוא נפצע. הוא הועבר במהירות לנקודת העזרה הראשונה - אולם שם נקבע מותו. צביקה הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בהרצליה. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.

הוריו של צביקה הקימו, בשיתוף עם בית-הספר להנדסאים שליד אוניברסיטת תל-אביב, קרן מלגות לזכרו, אשר תעניק כספים לתלמידים מצטיינים, המתקשים לממן את המשך לימודיהם; זכרו הונצח בחוברת שיצאה לאור על-ידי בית-הספר להנדסאים.

(מקור - אתר אוניברסיטת תל אביב)

 

אתר הנצחה

עיריית הרצליה קראה גינה ע"ש צבי (צביקה) הלפמן ז"ל

במעמד ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, סגנית ראש העיר, איה פרישקולניק, חבר המועצה ירון עולמי, בני משפחה, נציגי הצבא וחברים, נקראה גינה על שמו של צבי (צביקה) הלפמן  ז"ל, בן הרצליה שנפל במלחמת יום הכיפורים והוא בן  20. הגינה ממוקמת ברח' ליברמן במרכז העיר.

צביקה ז"ל נהרג באוקטובר 1973, כשלחם ברמת הגולן והטנק שלו ספג פגיעה ישירה מטיל. כבר בילדותו הוא בלט בכישרונותיו המגוונים, ונוסף על הצטיינותו בלימודים הפגין יכולות גבוהות גם בזמרה, במשחק, בציור, במלאכת יד ובספורט. הוא סיים בהצלחה את הקונסרבטוריון למוסיקה וכן את לימודיו בתיכון העירוני ובבית הספר להנדסאים, ואף זכה בפרס ובמלגת לימודים בטכניון, אבל העדיף לצאת עם חבריו לנח"ל וגם עבר הכשרה בקורס שריון.

מידע נוסף

מעוניינים להוסיף מידע חדש לעמוד ההנצחה?

לחצו לשליחת טקסט, תמונות ו/או סרטונים

מיקום אתר ההנצחה

ניווט למקום באמצעות Waze